فاند تحصیلی

فاند تحصیلی چیست؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع مختلف مانند کارشناسی ارشد و دکترا می توانند برای دریافت فاند تحصیلی از دانشگاه مورد نظرشان درخواست دهند.

هنگامی که فرد برای تحصیل به کشوری دیگر مثلا آمریکا یا کانادا می رود باید در نظر داشته باشد که هزینه های زندگی و تحصیل ،دو هزینه ای هستند که باید از قبل به تامین آن فکر کرده باشد.

هزینه تحصیل همان شهریه دانشگاه است ،که البته فرد در دانشگاه های دولتی شهریه پرداخت نمی کند.این شهریه به نسبت موقعیت مکانی دانشگاه متفاوت است ولی بطور کلی برای مقاطع ارشد و دکترا در حدود 20 الی 25 هزار دلار در سال است.این تنها هزینه شهریه دانشگاه است و فرد باید به فکر تامین دیگر هزینه های زندگی خود نیز باشد.

در مقطع دکترا فردی که موفق به دریافت  full fund می شود علاوه بر اینکه شهریه ای پرداخت نمی کند مبلغی نیز بابت تحصیل در مقطع دکترا در آن دانشگاه به ایشان اهدا می شود،بطور مثال علاوه بر اینکه فرد 25 هزار دلار شهریه سالانه را پرداخت نمی کند مبلغی در حدود 20 هزار دلار نیز به او پرداخت می گردد و او می تواند در دوران تحصیل خود حتی پس انداز نیز بنماید.در مواردی ممکن است بطور مثال از شهریه 25 هزار دلاری 21 هزار آن شامل فاند گردد و 20به فرد هزار دلار نیز پرداخت نمایند که در این صورت فرد از 20 هزار دلار دریافتی اش می تواند مبلغ 4 هزار دلار شهریه باقی مانده را بپردازد.

در مقطع دکترا معمولا بیشتر متقاضیان شامل فاند می شوند و اگر در درخواست خود نیز این موضوع را ذکر نکنند بطور خودکار به آنها تعلق خواهد گرفت.اما در مقطع کارشناسی ارشد تنها زمانی که بسیار خوش شانس باشید موفق به دریافت فاند می گردید که آن هم شامل کل هزینه شهریه دانشگاه نمی گردد.

توجه داشته باشید که معمولا دانشگاه های کانادا و آمریکا در مقطع دکترا دانشجویی  را بدون فاند جذب نمی کنند و دوره دکترا در این کشور ها یک شغل محسوب می شود و به آنها مبلغی نیز پرداخته می شود. فرد در ازای کمکی که در زمینه های پژوهشی و یا تدریس به استاد خود می کندمبلغی را به عنوان دستیار تحقیق (RA) و یا دستیار تدریس (TA) دریافت می کند.

در آمریکا وقتی دانشجویی شامل فاند شود معمولا شهریه اش را نادیده می گیرند و برای مقطع فوق لیسانس حدودا سالی ۱۲ تا ۱۴ هزار دلار و دکتری ۲۲ تا ۳۰ هزار دلار پرداخت می نمایند.

از آنجا که گرفتن فاند،جزئیات و انواع مختلفی در دانشگاه های مختلف دارد،لازم است برای کسب اطلاعات دقیق به بخش Fund دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. چرا که مقدار فاند و نوع آن و شرایط دریافت آن از دانشگاهی به دانشگاه دیگر یک کشور،متفاوت است.

انواع فاند تحصیلی

فاند تحصیلی نمونه های مختلفی دارد که آموزش یافتن و آشنایی با این بورسیه های تحصیلی را در این بخش می توانید مشاهده کنید.

بورسیه فلوشیپ Fellowship و بورسیه اسکولارشیپ Scholarship

بورسیه تحصیلی (Scholarship – اسکالرشیپ) ، برای تشویق افراد به ادامه تحصیل می باشد. معمولا برای گرفتن این بورس شرایط تحصیلی خوب نیاز است. دانشگاه ها برای تمدید این نوع کمک مالی، شرایط خاصی داشته بطور مثال , معدل هر ترم شما باید بالاتر از ۳ ( از ۴ نمره ) باشد. این کمک مالی به همه رده های دانشگاهی و همه رشته های درسی داده می شود.

جایزه تحصیلی (Awards) برای دانشجو

بورس (Awards) به معنی جایزه یا پاداش است. این دسته همه نوع جایزه را شامل می شود و هیچ حد و محدوده ای ندارد ولی معمولا مبالغ ابن جایزه ها زیاد نیست و نمی تواند هزینه دانشگاه را تامین کند.

اصولا این جایزه ها را به صورت مبلغ نقدی پرداخت می کنند و به حساب خود شما واریز می کنند (برعکس وام و بورسیه تحصیلی که به حساب دانشگاه ریخته می شود).

وام تحصیلی (Loan) برای دانشجو

وام تحصیلی (Loan) به این صورت است که از بانک یا یک مرکز خصوصی، وامی مستقیما به حساب دانشگاه پرداخت میشود که تنها برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه است. معمولا دانشجویان خارجی برای دریافت اینگونه وام ها باید یک ضامن مقیم داشته باشند در واقع باید فردی که ساکن آن کشور است همراه آنها تعهدنامه را امضا کند.

وام های تحصیلی معمولا از طرف بانک ها و موسسات مالی به دانشجویان ارائه می شودو نرخ بهره این گونه وام ها بسیار پایین است و معمولا شرایط پرداخت مانند شروع بازپرداخت پس از فارغ التحصیلی و یا پس از پیدا کردن شغل دارد.

بورسیه (Grant) تحصیلاتی

بورسیه تحصیلی (Grant) کمک بلاعوض یا همان چیزی که به عنوان بورس عرف شده است. تقریبا همه چیز را شامل می شود و به معنی اجازه دریافت کمک هزینه مالی برای تحصیل است .

حذف شهریه (Tuition Waiver) تحصیلی

حذف شهریه ( Tuition Waiver ) تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می شود و ممکن است دانشجو کلا یا به صورت درصدی از پرداخت شهریه معاف شود. معمولا این نوع کمک مالی را به صورت Tuition Waiver بیان می کنند و به اسم تخفیف شهریه در فارسی ترجمه می کنند.

انواع فاند

انواع فاند را می‌توان این طور بیان کرد:

 • حقوق ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی
 • کمک هزینه‌های تحصیلی بدون بازپرداخت یا با بازپرداخت بلند‌مدت
 • کمک هزینه‌های تحصیلی برای زنان و کمک هزینه‌های مربوط به افراد با توانایی یا مهارت‌های خاص
 • سایر منابع مالی و روش‌های تامین هزینه تحصیل

جزئیات انواع فاند

 1. حقوق ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی
  مبلغی است که در قالب حقوق ماهیانه یا سالانه از سوی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های آمریکا، کانادا و استرالیا در نظر گرفته می‌شود و عموماً به دانشجویان مقطع دکترا و بالاتر تعلق می‌گیرد. دانشجویان در ازای کاری که در مجموعه دانشگاهی یا تحقیقاتی و زیر نظر استاد خود انجام می‌دهند، ماهیانه و در قالب قراردادهای یک ساله این حقوق را دریافت می‌کنند. دانشجویان دوره دکترا به عنوان یک فرد شاغل در دانشگاه محسوب می‌گردند و مانند سایر مسئولین دانشگاه از حقوق ماهیانه برخوردار می‌شوند. برای دریافت این حقوق ماهانه باید یکی از دو موقعیت شغلی، دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی را بدست آورید.
 2. کمک هزینه‌های تحصیلی بدون بازپرداخت یا با بازپرداخت بلند‌مدت
  کمک‌های مالی این گروه در قالب‌های متنوع به دانشجویان ارائه می‌گردد. دانشجویان در قبال دریافت این کمک هزینه‌‌ها کار نمی‌کنند. این کمک‌ها یا از نوع وام با بازپرداخت کوتاه مدت و بلند مدت است یا در دسته کمک هزینه‌های مالی بلاعوض قرار می‌گیرند. شهریه (Tuition)، وام (Loan)، کمک هزینه‌های تحصیلی همچون Award، Fellowship، Scholarship، Grant، Waiver، کمک هزینه شایستگی (Merit-Based Scholarship) و Financial Need در این دسته قرار دارند. در ادامه، تعاریف هر یک از موارد یاد شده ارائه شده است. همچنین لازم به ذکر است که این تعاریف ممکن است در دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف بنا به قوانین جاری آن‌ها اندکی متفاوت باشد.

  • کمک هزینه تحصیلی Tuition
   نوع دیگری از تامین هزینه مالی به صورت Tuition (شهریه) به دانشجویان تخصیص داده می‌شود. این نوع کمک هزینه مالی تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می‌شود و به صورت تخفیف‌های 25 الی 50 درصدی نسبت به کل شهریه است، در نتیجه دانشجویان برای پوشش دادن مابقی شهریه دانشگاه و هزینه‌های جاری زندگی خود باید به جستجوی شیوه‌های دیگر تامین مالی بپردازند تا بتوانند با کمک هزینه Tuitionتمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود را پوشش دهند.
  • وام (Loan)
   دانشجویان این وام را از بانک یا نهادهای خصوصی یا دولتی وام دریافت می‌کنند. این وام‌ها که به شکل‌های مختلف و با شرایط متفاوت ارائه می‌شوند، عموما به طور مستقیم به حساب دانشگاه واریز می‌شود. مهم‌ترین نکته در خصوص دریافت وام معرفی فردی جهت ضمانت است که ضمانت‌نامه و تعهد‌نامه بازپرداخت را به دانشگاه ارائه دهد.
  • کمک هزینه تحصیلی Grant
   کمک هزینه‌ای بلاعوض است و انواع مختلفی دارد. این کمک هزینه تحصیلی از سوی نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های مردم نهاد برای هر سال تحصیلی جدید ارائه می‌گردد. میزان این کمک هزینه‌ها نیز متغیر است و شرایط دریافت آن نیز از سوی سازمان و یا نهاد ارائه‌دهنده مشخص می‌گردد.
  • بورس تحصیلی Scholarship
   نوع دیگری از تامین مالی هزینه دانشجویان است که برای کمک به رشد تحصیلی شخص در جهت برطرف کردن بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. برای دریافت این نوع کمک هزینه تحصیلی، دانشجو باید حائز شرایط تحصیلی و علمی در سطوح بالایی باشد. این کمک مالی در بیشتر مواقع به صورت ترمی ارائه می‌شود و برای دریافت آن در ترم‌های بعد، اصولا شرایط معدل دانشجو را در نظر می‌گیرند. در دوره کارشناسی، این بورس به تعداد اندکی از دانشجویان تعلق می‌گیرد ولی در دوره کارشناسی ارشد و دکترا برای تعداد بیشتری از دانشجویان این بورس در نظر گرفته می‌شود.
  • کمک هزینه تحصیلی Fellowship
   به دانشجویان دوره دکترا و در مواردی کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. این نوع بورس تحصیلی عموما به گروه‌های پژوهشی‌ای تعلق می‌گیرد که بر روی موضوع خاصی برای تحقیق تمرکز دارند و عموما هر ساله تمدید می‌گردد. انواع مختلفی از این نوع بورس‌های تحصیلی و پژوهشی در آمریکا و کانادا وجود دارد که توسط بنیادهای خیریه خصوصی و به نام افراد و خیرین مشهور ارائه می‌شود.
  • کمک هزینه تحصیلی Award
   در برخی موارد مانند کسب رتبه برتر در ترمی خاص، تائیدیه هیئت علمی در مورد صلاحیت برتر علمی دانشجو و موارد مشابه، برای دانشجویان جایزه یا پاداش (Award) در نظر گرفته می‌شود و اصولا مبلغ آن محدوده مشخصی ندارد. میزان این مبلغ به اندازه‌ای نخواهد بود که هزینه‌های تحصیلی را تامین کند. این مبلغ مستقیما به حساب دانشجو واریز می‌شود و برخی اوقات نیز ممکن است جایزه به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی باشد.
  • کمک هزینه تحصیلی Waiver
   کمک‌های مالی جهت پرداخت هزینه خوابگاه یا پرداخت هزینه یک واحد درسی و یا هزینه شرکت در یک بازدید علمی را Waiver می‌گویند که بنا بر شرایط تعریف شده در یک دانشگاه، این کمک مالی به دانشجوی مورد نظر اعطاء می‌گردد. به طور کلی می توان گفت دانشجویی که این کمک مالی را دریافت می کند تنها از پرداخت بخشی از شهریه و هزینه های تحصیلی معاف می شود.
  • کمک هزینه تحصیلی براساس شایستگی (Merit- Based Scholarship)
   این کمک هزینه همان‌گونه که از نام آن پیداست، بر اساس شایستگی دانشجو، به وی اعطاء می‌گردد. جهت احراز شایستگی لازم برای دریافت این کمک هزینه، لازم است دانشجویان از نظر علمی در سطح بالایی باشند. معیار‌های دریافت این کمک هزینه را معدل بالا، مقالات معتبر، رزومه مناسب، انگیزه قوی و نمره عالی زبان تشکیل می‌دهند. در واقع بورسیه‌ای که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای دریافت آن تلاش می‌کنند از همین نوع بوده و بدیهی است که پس از ارسال کلیه مدارک تا قبل از تاریخ ددلاین مشخص شده توسط دانشگاه، با توجه به سقف بورسیه تعیین شده، تعدادی از دانشجویان انتخاب می‌شوند و به آنها بورسیه تعلق می‌گیرد.
  • کمک هزینه Financial Need
   این کمک هزینه مختص دانشجویانی است که از درجه علمی مناسبی برخوردار هستند اما بنا به وضعیت اقتصادی، امکان ادامه تحصیل برای آنها وجود ندارد. جهت دریافت این کمک هزینه دانشجو می‌بایست مدارکی مانند صورت حساب مالی، درآمد سالیانه و غیره را جهت اثبات عدم توانایی مالی در پرداخت شهریه به دانشگاه ارائه دهد.
 3. کمک هزینه‌های تحصیلی برای زنان و کمک هزینه‌های مربوط به افراد با توانایی یا مهارت‌های خاص

  این نوع از کمک هزینه، خود به چند دسته تقسیم می‌شود.

  • کمک هزینه مختص بانوان
   صرفا به زنان و جهت تشویق به ادامه تحصیل، به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
  • کمک هزینه مربوط به معلولیت‌ها یا بیماری‌های خاص
   افرادی که از نظر جسمی کم‌توان هستند و یا معلولیت‌هایی نظیر نابینایی، ناشنوایی و غیره را دارند، همچنین افرادی که جزو بیماران خاص محسوب می‌شوند و حتی برای افرادی که قربانی HIV هستند، کمک هزینه تحصیلی تعلق می‌گیرد.
  • کمک هزینه مهارت‌های خاص
   این بورس با عنوان Professionals به افرادی که تخصص خاصی داشته باشند، اعطاء می‌گردد. به طور مثال از جمله این افراد می‌توان به کسانی که ساز خاصی را به صورت حرفه‌ای می‌نوازند و یا ورزشکارانی با افتخارات بین‌المللی و صاحب مدال و رکوردهای جهانی اشاره کرد.