صفر تا صد مراحل چاپ کتاب

صفر تا صد مراحل چاپ کتاب

در این مطلب صفر تا صد مراحل چاپ کتاب یا به عبارت دیگر مراحل چاپ کتاب به زبان ساده را بررسی می کنیم.

1.مرحله اول: بررسی اثر نویسنده

مراحل چاپ کتاب با ارسال و بررسی اثر شما شروع می شود. قسمتی از محتوای کتاب توسط متخصصین و مشاورین در انتشارات متخصصان مطالعه و بررسی شده و در صورت تایید، طبق قوانین چاپ کتاب برای ادامه مراحل اقدام می شود.

 1. ارسال اثر: مراحل چاپ کتاب رمانو دیگر انواع کتاب‌ شعر، کتاب‌های تخصصی، علمی و… تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، در واقع شما باید محتوای نوشته شده خود را در فرم یک فایل ورد یا پی‌دی‌اف در اختیار ناشر قرار دهید. اگر فایل اثرتان دستنویس است، نگران نباشید، ما آن را تایپ می‌کنیم.
 2. 2. بررسی اثر: در بخش دوم مراحل چاپ کتاب 10 الی 20 صفحه از محتوای کتاب شما توسط متخصصین و مشاورین بررسی می‌شود و در صورت تأیید هماهنگی‌های لازم جهت دریافت مدارک لازم برای عقد قرارداد انجام می‌شود. انتخابانتشارات برای چاپ کتاب از این رو مهم است که می تواند فرآیند چاپ کتاب شما را تسهیل کند.
 3. عقد قراردادیکی از مهمترین مراحل چاپ کتاب، تنظیم قرارداد است. بعد از دریافت مدارک و مستندات شما، بخش امور قرارداد انتشارات، پیش قرارداد را آماده و برای شما ارسال می‌کنند و بعد از مطالعه پیش قرارداد توسط شما و در صورت تأیید، قرارداد نهایی برای شما ارسال خواهد شد.

نکته: بستن قرارداد هیچ نیازی به مراجعه حضوری ندارد. 70 درصد قراردادهای انتشارات متخصصان با مولفان ساکن شهرهایی به‌جز تهران و 10 درصد از آن نیز با مولفان آلمان، کانادا و هلند بوده است.

آیا مولف میتواند بخشی از کارهای کتاب خود را خودش انجام دهد ؟ 

نویسنده برای چاپ کتاب می‌تواند بخشی از مراحل چاپ کتاب را خودش انجام دهد و بخش دیگر که نیاز به حرفه و تجربه دارد (مانند اخذ مجوز، طراحی جلد و…) را به عهده‌ی انتشارات بگذارد.

یکی از مهم‌ترین مراحل در «چگونه کتاب را چاپ کنیم؟» انتخاب عنوان مناسب برای کتاب می‌باشد که متأسفانه به این موضوع کمتر توجه می‌شود اما نام کتاب تأثیر فوق‌العاده‌ای در انتخاب خواننده برای خرید آن دارد؛ زیرا می‌تواند تمامی حس و هدف آن کتاب را در شکل یک کلمه به مخاطب القا کند؛ بنابراین به انتخاب نام کتاب دقت کنید. مورد بعدی که مهم است، طراحی جلد کتاب است. پیشنهاد می‌کنیم طراحی جلد کتابتان را به طراحان حرفه‌ای بسپارید؛ زیرا مخاطب با دیدن عکس روی کتاب، تصمیم به خریدن می‌گیرد.

 1. مرحله دوم: آماده‌سازی فایل کتاب

بعد از عقد قرارداد بین مؤلف و ناشر، متون خام  تبدیل به کتاب و آماده ورود به مرحله بعدی چاپ کتاب می‌شوند.

 1. ویراستاری کتاب

در این مرحله فایل خام اثر شما برای بازخوانی به ویراستار واگذار می‌شود تا ویراستاری عمومی کتاب و موارد قابل اصلاح شامل: نویسه‌ها، دستور خط و نشانه‌گذاری را طبق رسم الخط و زبان معیار اصلاح کند. ویراستاری کتاب از مهم‌ترین مراحل چاپ کتاب است. به‌طور معمول زمان ویراستاری کتاب به ازای هر 100 صفحه 6 روز کاری در نظر گرفته می‌شود.

ویراستاری چیست و ویراستار چه کاری انجام می‌دهد؟

امروزه می‌توان یکی از هنرهای نویسندگی را ویراستاری دانست که نقش بسیار مهمی در چاپ کتاب دارد. از این جهت ویراستاری نوعی هنر به حساب می‌آید که ویراستار با مهارت خود در نگارش و تسلطی که بر متون و دستور زبان دارد می‌تواند هر متنی را مرتب کرده و خطاهای آن را تصحیح و به آن نظم دهد.

به‌عبارت دیگر، ویرایش شامل بررسی دقیق یک سند کتبی است. ویراستار با ایجاد تغییرات، حذف و یا اضافه کردن برای مطابقت با یک استاندارد خاص و توافق شده به منظور آماده‌‌سازی برای یک موضوع خاص یک سند را اصلاح می‌کند.

زمانی که شما به عنوان ویراستار متنی را ویراستاری می‌کنید باید اشتباهات نگارشی، فنی، زبانی و دستوری را اصلاح کنید پس باید مهارت کافی را در ویرایش متون داشته باشید این مهارت از طریق مطالعه، نوشتن و تسلط بر دستور زبان به دست می‌آید.

صفر-تا-صد-چاپ-کتاب

ما انواع مختلفی ویراستاری داریم که به شرح زیر است:

 • ویرایش فنی
 • ویرایش زبانی
 1. 2. تایید ویراستاری توسط مولف کتاب

در اکثر موارد بعد از ویراستاری تغییراتی در متن کتاب داریم، به همین دلیل بعد از ویراستاری انجام شده، کتاب ویراست شده برای نویسنده کتاب ارسال می‌شود تا بازخوانی کند و پیشنهادات را برای بهتر شدن متن و محتوای کتاب، با توجه به سلیقه شخصی ولی در چهارچوب استانداردها اعلام نماید. مدت زمان این رفت و برگشت اثر بین مولف و انتشارات بستگی به تعدد اصلاحات دارد.

 1. 3. صفحه‌آرایی و آماده‌سازی کتاب

شاخصه دیگری که باعث می‌شود چاپ کتاب شما موفقیت‌‌‌‌آمیز باشد و به فروش خوبی برسد صفحه‌آرایی است. به مجموعه تکنیک‌های غالباً بصری که باعث جذب مخاطب و تداوم مطالعه می‌شود، صفحه آرایی می‌گویند.

 

صفحه‌آرایی مانند تبلیغات است. بدین معنی که همواره تلاش می‌کند تا با جلوه‌های بصری به جذب مخاطب بپردازد. برای اینکه مخاطب بدون هیچ تبلیغی و بدون هیچ پیش قضاوتی به سمت کتاب شما بیاید فقط از طریق صفحه‌آرایی خوب و مناسب به دست می‌آید. در مرحله صفحه آرایی مراحل تنظیم شابک، شناسنامه کتاب، فهرست، پاورقی، پیشگفتار و … نیز انجام می شود.

 1. تایید صفحه آرایی توسط مولف

در این مرحله مولف باید صفحه آرایی کتاب را تایید کند و در صورت داشتن پیشنهاد یا نظری آن را به انتشارات منتقل کند.

3.مرحله سوم: اخذ مجوزهای لازم برای چاپ کتاب
قوانین چاپ کتاب

گرفتن مجوز چاپ کتاب یکی از اصلی ترین قوانین چاپ کتاب است که فقط باید توسط ناشر گرفته شود و اشخاص بصورت فردی نمیتوانند برای مجوز کتاب خود اقدام کنند.. انتشارات متخصصان این بخش را به‌طور کامل انجام میدهد.

 • اخذ مجوز پیش از چاپ
 • طراحی جلد
 • اخذ مجوز طراحی جلد کتاب

ثبت کتاب به نام مؤلف در سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور

ثبت کتاب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور و درخواست فیپا (نوشتن فهرست پیش از انتشار)

ثبت اثر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بعد از صدور مجوز فیپا، مجوز اخذشده توسط گروه تحقیقاتی ایران سرچ در شناسنامه نهایی کتاب قرار می‌گیرد و فایل نهایی کتاب توسط ناشر در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بررسی و ممیزی و صدور مجوز پیش از انتشار ثبت خواهد شد.

صدور مجوز پیش از انتشار کتاب و تحویل آن به ناشر

بعد از گذشتن مراحل بررسی مجوز توسط سازمان‌ها و در صورتی که برای متن کتاب ابلاغیه‌ای یا اصلاحیه‌ای صادر نشود، مجوز پیش از انتشار در دسترس ناشر و نویسنده قرار می‌گیرد.

 1. مرحله چهارم: چاپ کتاب

چاپ کتاب به دو شیوه متفاوت چاپ کتاب افست و چاپ کتاب دیجیتال انجام می شود. چاپ افست کتاب زمان زیادی می طلبد و برای چاپ در تیراژ وسیع بکار می رود. این چاپ در تعداد بالا کاملا مقرون بصرفه و ارزان محسوب می شود. چاپ دیجیتال یا همان چاپ فوری کتاب بهترین شیوه برای چاپ با تیراژ پایین است. برای شروع انتشار کتاب، برای چاپ در تیراژ پایین یا برای هدیه به دوستان، برای اهدا به کتابخانه یا هر مورد دیگری که نیاز به چاپ کتاب در تیراژ پایین دارید چاپ دیجیتال کتاب بهترین گزینه برای چاپ کتاب است. چاپ ارزان کتاب در تیراژ پایین با بهترین کیفیت و سرعت فوق العاده بالا. متن مورد نظر خود را برای ما ارسال کرده و در ظرف تنها یک روز می توانید کتاب خود را چاپ کرده و تحویل بگیرید.

در این مرحله از مراحل انتشار کتاب نوبت به ارسال فایل کتاب به چاپخانه است. قبل از هر چیز باید روی طراحی جلد کتاب تمرکز کرد؛ زیرا ارزش بسیار زیادی دارد پس این قسمت از شرایط چاپ کتاب را به‌شدت جدی بگیرید! در انتشارات متخصصان، طراحی جلد (از مراحل چاپ کتاب) همیشه با نظر نویسنده انجام می‌شود و بعد از تکمیل طرح جلد کتاب و تائید ناشر و نویسنده، طرح جلد نهایی برای اخذ مجوز در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بارگذاری می‌شود.

بعد از گرفتن مجوز و چاپ کتاب هم باید چند نسخه را برای وزارت فرهنگ و ارشاد جهت اعلام وصول ارسال می شود. در مورد روند اجرایی چاپ کتاب هم بعد از اخذ مجوزها، متن و جلد کتاب به مرحله‌ی آماده‌سازی می‌رسد. سپس باید فیلم، زینک متن و جلد، چاپ متن و جلد، سلفون‌کشی برای جلد و صحافی هم انجام شود.

این یک روند طبیعی و زمان‌بر می‌باشد؛ یعنی باید زمان مشخص طی شود تا مجوز صادر شود. زمان هم به نوع موضوع وابسته است. وزارت فرهنگ و ارشاد باید نسخه‌ی پی دی اف شده را به‌طور کامل بررسی کند و بعد تأیید نهایی را ارسال کند.

بعد از اخذ مجوز، قرارداد مرحله دوم با نویسنده بسته می شود. این قرارداد مربوط به چاپ کتاب (تیراژ، نوع چاپ و …) است و در آخر پس از چاپ نسخه فیزیکی، کتاب ها تحویل پست شده و به دست مولف می رسند.

نکته: در مورد تیراژهای بالاتر از ۱۰۰۰ جلد معمولا از افست استفاده می‌شود. در تیراژهای کمتر از ۱۰۰۰ جلد، از چاپ کتاب دیجیتال استفاده می‌شود. بعد از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن هم انجام می‌شود.

مراحل چاپ کتاب

چه تیراژی برای چاپ کتاب مناسب است؟

یکی از مسائلی که ممکن است برای کسی که قصد چاپ کتاب دارد مهم باشد، تیراژ کتاب است، منظور از تیراژ کتاب تعداد نسخه‌هایی از یک کتاب، لوح فشرده (سی‌دی)، نوار کاست، روزنامه یا فیلم است که در یک‌بار تکثیر و انتشار می‌یابد.

تیراژ کتاب از ارزش بالایی برخوردار است. ممکن است مخاطبین کتاب شما ده هزار نفر باشند ولی تیراژ کتاب شما بیست هزارتا باشد. در این صورت نیمی از این کتاب‌ها روی دست شما می ماند و به فروش نمی‌رسد. دقت داشته باشید که تیراژ کتاب خود را با هدف انتخاب کنید. بدین معنی که متناسب با تعداد مخاطب خود تعداد تیراژ کتاب خود را حساب کنید. گاهی اوقات ممکن است فقط برای سنجش مزاج مخاطب خود تعداد کمی کتاب چاپ کند.

تجدید چاپ کتاب

چاپ مجدد کتاب در شرایطی خاص انجام می شود، که مهم‌ترین آن محبوبیت بالای کتاب چاپ شده و نیاز مخاطبین به نسخه‌های بیشتر می‌باشد و همین طور سلیقه شخصی مؤلف و ناشر کتاب، اگر شما بخواهید کتابتان را مجدداً چاپ کنید تنها می‌توانید از طریق ناشری که با آن قرارداد داشتید اقدام کنید اما اگر بخواهید نسخه دوم کتابتان را دوباره چاپ کنید می‌توانید انتشارات دیگری را انتخاب کنید.

سخن پایانی

گروه تحقیقاتی ایران سرچ معتبرترین گروه تحقیقاتی در شمال شهرتهران میباشد که در راستای حفظ دانش و آگاهی به کمک پژوهشگران و دانشجویان پرداخته است و با تیمی از اساتید دانشگاهی که در رشته های مختلف مشغول به دانش افزایی هستند شبکه ای گسترده از محققان و پژوهشگران را گرد هم آورده است.ازین رو برای دریافت خدمات از تیم تحقیقاتی ایران سرچ میتوانید همه روزه طی تایم کاری تماس حاصل نمایید و با ما در ارتباط شوید.