نکات کلیدی استخراج مقاله از پایان نامه

نکات کلیدی استخراج مقاله از پایان نامه

                                                     جهت ارتباط با کارشناسان ما همین حالا کلیک کنید

 

 

نکات کلیدی استخراج مقاله از پایان نامه

برای شروع ابتدا باید تفاوت مقاله و پایان‌نامه را درک کنیم. پایان‌نامه‌ها اغلب مباحثی طولانی هستند که توسط دانشجویان به عنوان قسمت مهمی از تحصیلات تکمیلی تهیه می‌شوند، به همین دلیل دارای اهداف آموزشی هستند و لازم است برای ارائه در جلسه دفاع آمادگی کافی را داشته باشند. در این جلسه استادان پایان‌نامه را ارزیابی می‌کنند . با مشورت با یکدیگر تصمیم می‌گیرند آیا دانشجو مستحق دریافت مدرک تحصیلی مربوطه می‌باشد یا خیر. بنابراین هدف پایان‌نامه ارزیابی اطلاعات شما در زمینه موضوع مربوطه است که شما را مجاب می‌کند تمام اطلاعات خود را به روی کاغذ بیاورید. در نتیجه متن پایان‌نامه طولانی خواهد بود و تمام جزئیات ریز را شامل می‌شود.

معمولا مخاطب هدف مقالات آماده شده برای چاپ در یک مجله، دانشمندان و محققانی خواهند بود که وقت چندانی ندارند و نیاز به دانستن جزئیات ریز در رابطه با تحقیقات شما ندارند. بنابراین دانستن اصل محتوای تحقیقات و نتایج آن به طور خلاصه برای این گروه هدف مفیدتر خواهد بود.

به بررسی نکاتی برای استخراج مقاله از پایان نامه می‌پردازیم:

محتوای پژوهش

مقالات بسیار کوتاه‌تر از تزها و پایان‌نامه‌ها هستند و در نتیجه نیاز به استایل کاری فشرده‌تر و چارچوب باریک‌تری دارند.در حالی که یک پایان‌نامه می‌تواند بیش از ۱۰۰ صفحه و حدود ۲۰۰۰۰ کلمه داشته باشد. یک مقاله جهت چاپ شدن در یک مجله تنها می‌تواند به تعداد ۳۰۰۰ الی ۶۰۰۰ کلمه را بسته به موضوع و مجله مد نظر، در خود بگنجاند. بنابراین برای استخراج مقاله از پایان نامه می‌بایست هر قسمت از آن به طور دقیقی خلاصه شود.

این عمل بایستی با انتخاب محتوای مد نظر از پایان‌نامه و نوشتن دوباره آن در مقاله انجام پذیرد و هرگز از کپی کردن برای این منظور استفاده نشود. در این مرحله انتخاب محتوا و بازپرداخت آن، به عنوان عوامل کلیدی به حساب می‌آیند. شما می‌بایست در این مرحله دقت نظر بسیار بالا داشته باشید تا با حذف برخی موارد، به اصل موضوع آسیب نزنید.

چکیده

معمولا تعداد کلمات چکیده برای مقالات در حدود ۱۵۰ الی ۲۵۰ کلمه خواهد بود؛ در حالی که چکیده پایان‌نامه طولانی‌تر و شامل حدودا ۳۵۰ کلمه است. معرفی‌نامه مجله مورد نظر خود را به دقت مطالعه کنید. برخی مجلات به دنبال چکیده‌های ساختار یافته هستند، در حالی که برخی دیگر چنین چکیده‌ای را قبول ندارند. امروزه چکیده‌های ویدئویی و تصویری نیز رایج شده‌اند و برای اکسپت مقاله در برخی مجلات باید چنین چکیده‌ای تهیه کنیم.

–    در چکیده نیاز به نوشتن منبع نیست.
–    چکیده باید دقیقا مربوط به موضوع باشد.
–    جمله های چکیده را خبری و به صورت گذشته یا ماضی بعید بنویسید.
–    ابتدای چکیده را با ارائه هدف پژوهش و ضرورت آن در یک یا دو جمله شروع کنید.
–    به نحوه انجام و اجرای پژوهش از جمله نمونه‌گیری، نحوه آزمایش یا شبیه‌سازی، گردآوری داده ‌ها و ابزارهای پژوهش اشاره کنید.
–    طول چکیده در مقالات نظری و مروری بین ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه و در مقالات پژوهشی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه است. البته برای نوشتن چکیده بهتر است ابتدا بدانید مجله‌ای که میخواهید مقاله شما در آن چاپ شود از چه شیوه و اصولی پیروی می‌کند. این مسئله در ترجمه چکیده پایان نامه بسیار مهم است.
–    مقدمه ای که میخواهید برای مقاله بنویسید باید بسیار خلاصه و کوتاه باشد.  مقدمه معمولا یک و نیم یا نهایت دو صفحه را در بر میگیرد. برای تهیه این مقدمه باید آنچه در فصل اول و دوم پایان نامه به طور مفصل ذکر شده است را کوتاه و مختصر کنید. اهمیت مطالعه باید در مقدمه ذکر شود و حجم آن در  نهایت ۲۰% از کل مقاله باشد. نکات مهم و کلیدی در نوشتن مقدمه مقاله را نیز رعایت کنید.

 

مقدمه

پایان‌نامه‌ها غالبا مقدمه طولانی‌تری دارند و محققان آشنایی خود با موضوع مد نظر را به طور کامل در مقدمه توضیح می‌دهند. در حالی که مقدمه‌ی یک مقاله باید خلاصه‌تر باشد و تنها به بیان دلیل انجام پژوهش حاضر و کاستی‌های قبل تحقیق بسنده کرد.

روش تحقیق

روش تحقیق برای پایان‌نامه و عوامل به کارگرفته شده برای آن، معمولا شامل توضیحات مفصل شیوه کار می‌شود. در حالی که روش تحقیق برای یک مقاله باید بسیار کنترل شده باشد: شما باید خودتان را تنها برای توضیح جزئیات روش‌های به کارگرفته شده و آزمایش‌ها محدود کنید؛ توضیح کامل روش انجام تحقیقات و عوامل جزئی در اینجا غیر ضروری است.

یافته‌های پژوهش

در بخش یافته‌های پژوهش پایان‌نامه معمولا نتایج تمام کارهای ریز انجام شده به تفصیل توضیح داده می‌شود، در حالی که در مقاله به بیان نتیجه تحقیق کلی و هدف نهایی بسنده می‌کنند.

بحث و نتیجه‌گیری

قسمت بحث و نتیجه‌گیری نیز همچون سایر قسمت‌ها در مورد پایان‌نامه طولانی‌تر از مقاله خواهد بود. در نتیجه‌گیری پایان‌نامه، تمام نتایج حاصل از کارهای ریز صورت گرفته،به تفصیل ذکر می‌شوند تا توانایی محقق را به نمایش بگذارند. همچنین محققان بایستی به بیان پیشنهادات خود برای پژوهش‌های آتی بپردازند. در مورد مقاله بحث و نتیجه‌گیری باید بسیار واضح باشد و به اصل موضوع اشاره کند. از بیان دوباره یافته‌های پژوهش در این قسمت خودداری کنید.

منابع

پایان‌نامه‌ها غالبا شامل یک لیست طولانی از منابع ،استنادات و گاهی بایوگرافی نیز می‌شوند. در حالی که منابع مقالات شامل لیست کوتاهی از منابع و استناداتی می‌شود که در تحقیق مد نظر، مستقیما از آنها استفاده شده است.

شما می‌‌توانید با رعایت نکات ذکر شده در استخراج مقاله از پایان نامه موفق عمل کنید و شانس مقاله خود را برای گرفتن پذیرش از مجلات معتبر دنیا و مجلات ISI بالا ببرید.

هنگام درج منابع در مقاله باید به سبک رفرنس‌نویسی مجله ای که می‌خواهید مقاله در آن چاپ شود توجه کنید. چرا که استایل مجلات با هم متفاوت است. قبل از ارسال مقاله حتما به این مساله توجه کنید.

شما باید بتوانید در مقاله‌ ای که ارائه می کنید پیشنهادات کاربردی و اجرایی خود را به ذی‌نفعان پژوهش ارائه بدهید تا بتوانند با استفاده از یافته‌ های شما جهت حل مشکلات و پیشرفت در زمینه موضوع مورد بررسی اقدام کنند.

نتیجه گیری

رعایت کردن نکات فوق بسیار ساده است و مراحل تبدیل پایان نامه به مقاله را برای شما ساده می‌سازد. اگر مقاله خود را برای انتشارات بین المللی و ژورنال های ISI آماده می‌کنید، از خدمات ترجمه و ویرایش مقاله کمک بگیرید. ترجمه صحیح و بدون غلط دستوری یا نگارشی نقش مهمی در پذیرش و یا رد مقاله شما ایفا می‌کند.

ژورنال علمی یا همان مجله مناسب را انتخاب کنید

برای اینکه بتوانید با استخراج مقاله از پایان نامه، رزومه‌تان را قوی کنید باید به دنبال ژورنالی مناسب باشید. ژورنالی انتخاب کنید که اهداف و چشم‌اندازی هم‌سو با موضوع تحقیقاتی‌تان دارد.

در این صورت است که بعد از نگارش مقاله از روی پایان‌نامه، امکان پذیرش مقاله‌تان وجود خواهد داشت. اگر همین‌طور بی‌برنامه و بدون آگاهی به سراغ نگارش مقاله و ارسال آن برای مجله‌ای بروید که با اهداف و اصطلاحا اسکوپ (scope) آن آشنا نیستید، امکان دارد که مقاله‌تان، ماه‌ها در صف بررسی قرار بگیرد و نهایتا هم پذیرش نشود.

حجم مطالب به کارگرفته شده از  پایان‌نامه باید در مقاله کاهش پیدا کند.

و در آخر

قرار نیست که عینا جملات و عبارات پایان‌نامه را در مقاله کپی‌برداری کنید. بهتر است که جملات و عبارات موجود در پایان‌نامه را برای به کارگیری در مقاله،  پارافریز کنید و به شکلی متفاوت بنویسید. ایده‌های موجود در پایان نامه را به شکل و شمائلی تازه در مقاله‌تان بنویسید. باید تلاش کنید تا بخش‌هایی از پایان‌نامه را در مقاله بیاورید که قرار است، حرف مهمی بزنند و برای مخاطب مفید و جذاب باشند.

 مقدمه را به چکیده تبدیل کنید

چکیده‌ای که در مقالات عنوان می‌شود از مقدمه پایان‌نامه بسیار کمتر و در حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ کلمه است. اما باید حاوی تمام اطلاعات مهمی باشد که در مقدمه پایان‌نامه هم به آنها اشاره شده است. به مقدمه و بخش بحث (discussion) پایان‌نامه دقت کنید و از روی آنها چکیده‌ای مفید و مناسب بنویسید.

بخش متدولوژی یا روش‌شناسی را مختصر بنویسید

بخشی از مقاله که به گفتن از روش‌شناسی مرتبط است باید مختصرتر از پایان‌نامه باشد. برای نگارش این بخش هم قطعا مرور مقالات دیگری که در ژورنال علمی موردنظرتان به چاپ رسیده است، راه‌گشا و مفید خواهد بود.

مراقب باشید که بخش بحث (discussion) واضح و دقیق باشد

در مقاله باید شرحی از نتایج کارتان را ارائه دهید. لازم است به مخاطب بگویید که از خواندن مقاله، چه چیزهایی دستگیرش می‌شود. نتایج نباید در  این بخش تکرار شوند.

در استخراج مقاله از پایان نامه باید دقت داشته باشید که چشم‌اندازی از کارهای پیش رو به مخاطبان بدهید تا محققان دیگر در مسیر رشد عنوانی که مطرح کرده‌اید، قدم بردارند و مقالات دیگری بنویسند و راه کارهای تازه‌تری ارائه دهند.

 

و در پایان

برای استخراج مقاله ISI یا انواع دیگر مقالات از پایان‌نامه باید با قوانین نگارش این مقالات آشنا باشید.

استخراج مقاله از تز کارشناسی ارشد یا دکتری کار دشواری نیست ولی نیاز به تجربه و آگاهی دارد.

حتی اگر زمان کافی در اختیار ندارید یا به هر دلیلی احساس می‌کنید که در این کار از تبحر کافی برخوردار نیستید، باز هم جای نگرانی وجود ندارد. تیم‌ تحقیقاتی ایران سرچ با تجربه نگارش و چاپ مقالات متعدد می‌تواند به حرفه‌ای‌ عمل کردن شما در دنیای مقالات و ژورنال‌های علمی کمک کنند.

داشتن مقالات برای رزومه قوی ضروری است.

کسی که در زمینه‌ای آکادمیک و حرفه‌ای مشغول به کار است، بدون داشتن مقالات نمی‌تواند به سطحی ایده آل از اعتبار برسد. پس برای استخراج مقاله از پایان نامه روی کمک نیروهای خبره و حرفه‌ای حساب کنید. برای دریافت مشاوره از کارشناسان با ما تماس بگیرید.