پایان نامه کارشناسی ارشد 1403

پایان نامه کارشناسی ارشد 1403

جهت دریافت تخفیف کلیک کنید

پایان نامه ارشد

برای انجام پایان نامه ارشد از همون ترم اول که وارد دانشگاه میشید شاخک هاتون رو برای انتخاب موضوع مورد علاقتون تیز کنید! چرا می‌گیم علاقه؟ چون علاقه خیلی مهمه، شما قراره چند ماه رو با این موضوع سپری کنید و باید بگم متأسفانه یا خوشبختانه این موضوع تمام جنبه‌های زندگی شما رو در این چند ماه تحت تأثیر قرار میده. بچه هایی که دفاع کردن اینو خوب میدونن …

بعد از انتخاب موضوع، به کمک استاد راهنما و مشاور، پروپوزال رو می‌نویسید و پس از تصویبش میرید سراغ مرحله غول پایان نامه! جایی که باید یه فایل ورد باز کنید و نوشتن و تحقیق رو همزمان شروع کنید.

نکته مهم: از تمام مراحل رونوشت بگیرید و در چند جا ذخیره کنید. فلش، ‌ایمیلتون، بخش پیام‌های ذخیره پیام‌رسان، فضا‌های خوبی برای ذخیره مرحله به مرحله کارتون هستند.

پایان نامه کارشناسی ارشد، دارای اصول و ترتیب خاصی در نحوه نگارش می باشد و متشکل از مراحلی همچون ارائه پیشنهاد، تعیین عنوان، فصل بندی و … می باشد. برای آگاهی بیشتر از این موارد تا پایان این مقاله با ایران سرچ همراه باشید.

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد همچون دیگر مقالات نبوده و پیچیدگی ها و اصول مربوط به خود را دارد، به همین خاطر در هنگام نوشتن آن می بایست به تمامی جزئیات از همان ابتدا دقت کرد‌.

پایان نامه کارشناسی ارشد در حقیقت یک پروژه تحقیقاتی می باشد که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با نگارش آن و در نهایت دفاع از نوشته خود موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی می شوند.

 ارائه پایان نامه در پایان ترم توسط دانشجویان از دو مرحله تشکیل می شود:
1-ارائه پیشنهاد خود و به ثبت رسیدن موضوع در صورت تکراری نبودن
2-اقدام به نگارش موضوع تایید شده

البته در نظر داشته باشید افرادی که آموزش محور هستند دیگر نیازی به ارائه پایان نامه کارشناسی ارشد ندارند و تنها می بایست دانشجو یک ترم آموزشی دیگر را نیز همچون ترم های پیشین خود بگذراند‌. در نتیجه نگارش پایان نامه مختص افراد پروژه محور می باشد.

در حقیقت پایان نامه را می توان پروژه تحقیقاتی دانست که دانشجو در آن به نحوه پیدا کردن پاسخ سوال پژوهش و تحقیق خود می پردازد و تعداد صفحات آن اغلب بالغ بر ۸۰ صفحه و یا بیشتر می باشد.

پایان نامه کارشناسی ارشد دو دسته می باشند:
1-پایان نامه های کمی:

پروژه هایی که از فرمول های آماری و اعداد و ارقام جهت تحقیق استفاده شده است.

2-پایان نامه های کیفی:

پروژه هایی که به صورت تحلیلی و برداشت نویسنده از موضوع می باشد.

تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد، پروسه ای زمان بر بوده و تنها مشخص شدن عنوان آن و توضیح در خصوص نحوه عملکرد دانشجو ۸ صفحه نخست را در بر می گیرد . بنابراین تهیه آن را نمی توان به آخر ترم موکول کرد و در نتیجه از ترم دوم ارشد باید شروع کرد و برای آن وقت کافی در نظر گرفت تا به نتیجه مطلوب رسید.

دانشجویان کارشناسی ارشد می بایست به دفاع از پروژه تحقیقاتی خود در پایان ترم چهارم بپردازند با این حال باز هم افرادی هستند که در زمان مقرر موفق به دفاع از پایان نامه خود نشده اند ، در نتیجه درخواست تمدید سنوات برای ترم پنجم را ارائه می دهند. ترم پنجم در دانشگاه های روزانه برای دانشجویان رایگان بوده و در دیگر دانشگاه ها نیز بر پایه شهریه ثابت و متغیری که برای پایان نامه دارند، می بایست شهریه پرداخت نمایند.

چنانچه دانشجو پس از پایان ترم پنجم نیز موفق به دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود نشود، از طریق سنوات ترم ششم باید اقدام کند که این ترم برای دانشجویان دولتی نیز شهریه دارد و میزان آن معادل شهریه شبانه ارشد می باشد که دانشجویان موظف به پرداخت آن هستند.

در نهایت، سنوات ترم ششم آخرین مهلت دانشجو برای دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود می باشد و در صورتی که موفق به دفاع نشود، مردود خواهد شد.

نکته ای مهم در پایان نامه کارشناسی ارشد

از مهم‌ترین مواردی که دانشجویان در تهیه پایان نامه باید آن را رعایت کنند، نگارش صحیح اطلاعات به دست آمده از تحقیقات در قالب صحیح و استاندارد است. دانشجویان پس از انجام تحقیقات می بایست با نحوه گردآوری و نگارش نتایج آشنا شوند.

 آموزش انجام پایان نامه از آغاز تا پایان

بهتر است قبل از انتخاب موضوع پایان نامه، سری به کتابخانه دانشگاه بزنید و چند پایان نامه را مطالعه کنید. می‌توانید از وب‌سایت‌های اینترنتی که چند صفحه‌ای از پایان نامه را در اختیارتان می‌گذارند هم استفاده کنید. پیدا کردن مجلات علمی پژوهشی در حوزه رشته تحصیلی‌تان و خواندن چند مقاله هم می‌تواند به شما درک درستی از گرایش و تخصص‌های رشته تحصیلی‌تان بدهد.

برای انتخاب تخصص مورد علاقۀ خود می‌توانید دلایل مختلفی داشته باشید. از علاقه خاصتان به یکی از اساتید گرفته تا شرایطی که دارید می‌تواند بر این انتخاب مؤثر باشد. به عنوان مثال، شاید به دلیل شرایط کاری و زندگی خود توانایی تحقیق میدانی (پخش پرسشنامه) را نداشته باشید. شاید منابع کمی در اختیار دارید و تحقیق به روش کتابخانه‌ای انتخاب مناسبی برای شما نباشد. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید حیطه‌های اصلی کارتان را انتخاب کنید.

هر چقدر برای انتخاب موضوع وقت بیشتری بگذارید و دقیق‌تر عمل کنید، انجام پایان نامه در ادامه، آسان‌تر خواهد بود. موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و با گذشت زمان برایتان خسته کننده نشود.

انتخاب استاد

معمولاً انتخاب استاد و تعیین موضوع به صورت موازی انجام می‌شود. اساتید تحصیلات تکمیلی هر کدام تخصص خاصی در رشته‌های مختلف دارند. بهتر است ابتدا گرایش و تخصص مورد نظر را انتخاب و سپس با استاد برای موضوع مشورت کنید. گوش دادن به صحبت‌های استاد می‌تواند به شما کمک زیادی کند. گاهی استاد، موضوعی را به شما پیشنهاد می‌دهد که شما می‌توانید به‌راحتی از پایان نامه، دو یا سه مقاله علمی پژوهشی استخراج کنید.

تهیه پروپوزال

نوشتن پروپوزال، قدم کوچکی است برای انجام پایان نامه. تصور کنید که پروپوزال، مانند نقشۀ راهنما برای شما عمل می‌کند. پروپوزال همان پایان نامه است در مقیاسی کوچک‌تر. پس با دقت پروپوزال خود را پر کنید. توضیحات، تعریف‌ها، فرضیه و نظریه‌ها، منابع، پیشینه پژوهش و… همه می‌تواند در طول انجام پایان نامه، به شما کمک کند. البته، زیاد حساس نباشید. شما می‌توانید در برخی موارد مانند منابع یا پیشینه، تغییراتی ایجاد کنید. اما بهتر است برای فرضیه‌ها و سؤال‌های تحقیق از همان ابتدا همه‌چیز را شرح دهید.

لازم است یادآوری کنیم که پس از تصویب پروپوزال، نمی‌توانید موضوع را تغییری اساسی دهید.

مطالعه پیشینه پژوهشی

زمان بگذارید و پیشینه پژوهش خود را در کتابخانه‌ها و اینترنت جستجو کنید. به یک منبع وابسته نباشید. موضوع مورد نظر خود را به زبان‌های دیگر دنیا جستجو کنید و پیشینه پژوهش خود را غنی‌تر کنید. می‌توانید از ترجمه گوگل برای زبان‌هایی که با آن آشنا نیستید استفاده کنید. تنها به منابع انگلیسی زبان اکتفا نکنید. از پیشینه‌های پژوهشی که تهیه می‌کنید، فیش برداری کنید.

تاثیر استاد راهنما بر هزینه های جاری در پایان‌نامه

یکی دیگر از موضوعاتی که در پایان نامه کارشناسی ارشد تاثیر دارد میزان سخت گیری استاد راهنما است. برخی از اساتید پایان نامه های دانشجویان به صورت بسیار یونیک و کاملا تک خواسته و در صورت وجود کوچکترین اشکال علمی در این موارد آن را رد خواهند کرد.

این موارد موجب افزایش هزینه های شما خواهد شد. تیم تحقیقاتی ایران سرچ به دلیل تعهدی و انصافی که در کار خود دارد از شروع نوشتن تا اخرین روز دفاع در تمامی روند در کنار شما خواهد بود و در نتیجه علاوه بر کاهش هزینه‌های مربوطه به پایان‌نامه ، فایلی با کیفیت را نیز ارائه خواهید داد .

مورد بعدی در تعیین هزینه ها ، نوشتن پایان‌نامه به همراه مقاله آن است در این نوع از پایان‌نامه‌ها علاوه بر تحقیقی که برای دانشجو انجام خواهد شد . یک مقاله دانشگاهی نیز برای وی در مورد موضوع پایان‌نامه باید نوشته شود که دانشجو می‌تواند آن را به عنوان یکی از کارهای خود به مراکز دانشگاهی و یا استخدامی ارائه دهد. این کار به دانشجویان کمک می‌کند که در آینده به راحتی آن را ترجمه کرده و برای خروج از کشور مورد استفاده قرار دهند.

اخرین مورد در تعیین قیمت یک تحقیق دانشجویی شیوه نوشتن و استفاده از منابع مختلف است. استفاده از منابع بیشتر ، نیاز به صرف زمان و هزینه بیشتری برای محقق داشته و به همین دلیل هزینه ی آن بالاتر خواهد رفت.

و در پایان

در پایان یادتون نره، قدیمی ها ‌یه ضرب المثل دارند که می‌گن: ” گلیم مونده در آب روز بروز سنگین‌تر میشه”، پس هر چه زودتر: ” گلیم خودتون رو از آب بیرون بکشید”

حتماً تا این سن که رسیدید، تجربه کردید که کاری که باید انجام می‌دادید و پشت گوش انداختید، هر چه بیشتر مشمول گذر زمان شده، انجامش هم چند برابر سخت‌تر شده. این فرسودگی برای انجام پایان نامه هم خیلی پیش میاد. تصور کنید چند ماه مداوم، لپ تاپ شما و ‌یه فایل ورد همیشه روی اون بازه! فایل وردی که شاید هفته‌ها بگذره اما یک سطر هم بهش اضافه نشه.

در این مواقع عذاب وجدان و استرستون هم روز به روز بیشتر میشه. پس وقت بگذارید و هر چه زودتر کار رو تموم کنید.

و نکته بعدی اینکه لازم نیست وقتی پایان نامه داریم، همه کار و زندگی و تفریح و مسافرت تعطیل بشه، چون پایان نامه داریم! ما در کنار بقیه مسائل زندگیمون، پایان نامه هم داریم. پس از همین امروز یک موعد مقرر منطقی تعیین کنید و کارتون رو شروع کنید.

اگر پایان نامتون فرسایشی و سخت شده، به این فکر کنید که اگر از وقتی کار رو شروع کردید هفته‌ای تنها ۶ پاراگراف می‌نوشتید، الان کجای کار بودید؟

اما نگران نباشید، می‌تونید از همین امروز انجام پایان نامه ارشد یا انجام پایان نامه دکتری تون رو با گروه تحقیقاتی ایران سرچ ادامه بدید و به اتمام برسونید .